Rukiye Duman Bilgiç
Rukiye Duman Bilgiç
Giriş Tarihi : 11-11-2021 20:56

Öz Yaşam

İnsanın en temel ihtiyaçlarındandır bir topluluğa ait olmak, sevilmek değer görmek onaylanmak, takdir edilmek, saygın ve güvenilir hissetmek. Bu ihtiyaçlar,dünyaya geldiğimiz andan itibaren , tıpkı yaşamak için beslenme mecburiyetimiz kadar gereklidir.Nasıl ki bedensel ihtiyaçlar karşılanmadığında sağlık sorunları baş gösteriyorsa;bu ruhsal ihtiyaçlar karşılanmayınca da kişi anlayışsız,sevgisiz ve güvensiz olur. 

Ruhsal ihtiyaçları karşılamanın en etkili yolu, sağlıklı ve doğru bir iletişimdir. Kişi, kendi ihtiyaçlarını, duygularını, beklentilerini dürüstçe tanımlayabildiği ölçüde; kendi iç dünyasıyla gerçekten ilişkide olduğu ölçüde sağlıklı iletişim kurabilir. Ne istediğini bilmek yetmez; ne istediğimizi başkalarına net bir şekilde anlatabilmemiz gerekir. Bunun yolu da; öz değer, öz saygı ve öz güven’den geçer. 

Öz güven, kendine güven, zorluklarla başa çıkma, sorunları çözme ve dünya ile başarılı bir iletişim kurma yeteneğidir. İç kaynaklardan ziyade dışsal başarı ve değer ölçülerine dayanır. 

Öz saygı, kendimizle ilgili düşüncelerimiz, hissettiklerimiz ve inançlarımızdan ibarettir.  

Öz değer ise; kendimize nasıl davrandığımızla, kendimizi sevilmeye, değer görmeye ve değerli hissetmeye layık görüp görmediğimizle ilgilidir. 

Bu üç kavram, çevremizle olan iletişimimizin, insanlarla kurduğumuz ilişkilerin, dünyayı nasıl algıladığımızın ve özümüzü nasıl anladığımızın hem sebebi hem de sonucudur. Kişilik dediğimiz o muazzam yapı bu üç temel değerden ibarettir. Birinin noksanlığı bir diğerinin sekteye uğratır. Öyle derin bir bütünlük arz ederler ki; biri olmadan bir diğeri dilsiz kalır, biri eksik olsa ruhta sarsıntılar belirir, biri diğerinin hem evveli hem de ahiridir. Her şeyde olduğu gibi bu üç kavramda da değişim ve gelişim mümkündür. 

Her insan şahsına münhasırdır gerek fiziki ve gerekse ruhî tüm halleriyle. Bu da Vahdaniyetin ve Kudret’in en güzel ve özel delilidir. Bu denli güzel ve özelliğin ortaya farklı şekillerde tezahürü için kişinin kendi öz yolcuğuna çıkması gerekmektedir. Bu öyle bir yolculuktur ki; başı dünyaya sonu Allah’a açılan Hiç bir yolculuk bu denli keyif vermez insana; çünkü her âdem bir âlemdir aslında her âlemin bir âdem’de gizli olduğunca. 

SIR kendini sevmekle çözülür. Kişi kendini sevdikçe değer vermeye başlar. Değer verdikçe sınır çizer ve saygı duyar. Saygınlık oranı arttıkça da özüne inanmaya ve güvenmeye başlar. 

Yıllardır bencillikle “benlik “kavramını karıştırdık durduk. Bencillik, karşı tarafın varlığını ve ona ait sınırları yok sayarak her alana hâkim olma çabasıdır. Benlik ise; kendine ait alanı belirleyip kendi öz sınırlarında en ideal şekilde yaşama çabasıdır. Madem insandaki tüm farklılıklar Allah’ın kudret eserlerindendir; yaşamının, bakış açısının ve sınırlarının farklılığı da aynı kategoridendir. Sınırlarını bulmak ve bilmek değil midir kulluğun özü… 

Çıkın, korkmadan kendi yolculuğunuza, bakın neler koymuş âlemlerin rabbi eşsiz DNA’nıza. Her şeyiniz her haliniz size özelken; bırakın geride kalsın maskeli ilişkiler, taklit yaşantılar ve kopya kalpler. Nefes alıp- veriyor oluşunuzu yaşıyor sanmayın; SİZ , kendiniz olduğunuz sürece yaşamış sayılacaksınız , olduğunuz gibi 

göründüğünüz sürece birey olacak ve kendi hikayenizi yazmaya başlayacaksınız.Dikkat edin ; hikayesi olmayana roman yazarlar. 

Olduğunuz gibi kabul görmediğiniz hiçbir yerde bekleme yapmayın! 

Sizi yıpratan hiçbir ilişkiye emek vermeyin! 

İnsanları kaybetmekten korkmayın; onları kaybetmek size kendinizi bulduracaktır. 

Net olsun ifadeleriniz ve duruşunuz! 

Kendinize ait olsun giyim kuşamınız, üslubunuz ve sözleriniz! 

Hayır demekten çekinmeyin . 

Kopya kalpler taşımayın; bedeli ağır olan. 

İz sürmek kolaydır, iz bırakmaya bak! 

Kimseden bir şey bekleme, her şey içinde gizli! 

Hâsıl-ı Kelam; İNCİ OL, her yer boncuk doluyken

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Adıyaman'ın En Başarılı Belediyesi Sizce Hangisi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA