Rukiye Duman Bilgiç
Rukiye Duman Bilgiç
Giriş Tarihi : 17-12-2021 00:08
Güncelleme : 17-12-2021 13:27

Dikiz Aynası

Hayat ne muazzam bir nimettir. Hay kökünden olsa gerektir ki; sürekli bir dirilik , sürekli bir yenilik barındırır. Her gün yeniden yaratılmak ne derin bir önemseyişin işarettir. Uyusan da uyumasan da daim gözetim altındasındır. Her insan Allah’ın gözbebeği ve her insan Allah’ın hatıralarını barındırır sinesinde. O kadar büyük bir sistemi taşır ki insan üzerinde her şey otomatik işleyiştedir. Azaları bile önem sırasına göre dizilmişlerdir. İmandan sonra en mühim olandır ya göz, en tepededir.
Her insan parmağından tırnağına varıncaya kadar her haliyle ve kâliyle kendine özeldir. . Bu denli kendine hasken, yaşamının her diliminde kendinden izler olmalı. Giyinişinde, elinde  ,kolunda ,üslubunda ,gülüşünde, ağlayışında .Alacağımız giysi sadece bizde olsun diye başka kimseninkine benzemesin diye mağaza mağaza dolaşırız da eşsiz olan bu hayatımızı illa ki birilerinin hayatına benzetmek için kırk takla atarız. Bilmeyiz ki her insan her haliyle orijinaldir. Eşsiz, orijinal ve tek iken neden kopya bir yaşama talip oluruz ki? .Bahçemizdeki papatya kasımpatıyla yarışmaz, hurma ağacı elmayla itişmez, domates bibere benzemek için çırpınmaz çünkü onlar bilirler ki bir arada ama farklılıklarıyla anlamlıdırlar. Gökkuşağı tüm renkleri içinde barındırır ama tek görüntü altında. Farklılıklar zenginliktir. Her fıtrat kendine özelken sırf birilerine benzemek ve benzetmek için yaptığımız tüm gayretler zaman kaybıdır ve özümüzden parça kırmamıza sebep olur. Taklit intihardır. Özel olmak varken genele düşmek kendine yabancı kalmaktır, kendiyle tanışmaya cesaret edememektir hâsılı kendini sevmemektir.
Araba kullanıyorsanız bilirsiniz ki ön cam hariç diğer tüm parçalar ön cama nazaran küçüktür. Çünkü arabanın tüm işleyişini yöneten ön kısımdır. Yan aynalar ve dikiz aynası , arada bir kontrol içindir tehlike sinyallerini fark etmede .Sürekli dikiz aynalarına bakarak sıhhatli bir yol alıştan bahsedemediğimiz gibi olası kazalar da kaçınılmazdır.
Hayat yolculuğumuzda da yapmamız gereken tek şey önümüze ve yolumuza bakmaktır. Yol ilerledikçe her kare farklı bir ilme her ilim farklı bir makama ve her makam da farklı bir boyuta açılır. Yolun ve yolculuğun tüm sırrı sen yoluna baktıkça açılacaktır. Arada bir kendi dışındaki dünyalara göz gezdirmek tehlikeleri erken sezmeni ve erken tedbir almanı sağlar. Hayatımızdan gözümüzü çekip bizim dışımızdaki hayatlara odaklanmak ; dikiz aynasında diğer arabaları seyretmek gibidir.Herkes tek tek gelir bu aleme ve gidiş de yine tek tektir. O yüzden tek olan hayatının, tek olan yolculuğunun tadını çıkar. 
Yolu ve yolculuğu sen şenlendir. 
Kimse senin hayatını renklendirmek için kılını kıpırdatmazken sensin yine sana çare . Yeteneklerini keşfetmekle başla işe. Onca esmaya binitlik yapan bu bedende illa ki vardır beş-on yetenek. Kim bilir belki de sesin çok güzeldir, güzel hikaye yazıyorsundur, yürekten konuşacak kadar delikanlıdır kalbin, çok güzel takla atabiliyorsundur kim bilir, en güzel kurabiyeleri sen pişiriyorsun, en iyi örgü senden çıkar, en güzel şiiri sen söylüyorsundur, en güzel sırrı sen tutuyorsundur, en güzel sen seviyorsundur, en merhametli sensindir, en güzel sazı çalıp en iyi sözü yazıyorsundur kim bilir. Ama sen bilirsin-bilmelisin en iyi nesin…?
Sınavdaki öğrenci moduna bürünmeli, kapamalı gözümüzü kağıdımızın dışındaki tüm kağıtlara. Ne başkalarının imtihan alanına müdahale etmeli ne de kendi imtihanına dahil etmeli kimseyi.  Madem her ömür belli süreye tabidir süre dolmadan, yolun sonuna varmadan hayat ırmağından kana kana içmeli. Tüm dikkatini yöneltip hayatına; zamanda bereketi seçmeli ve onu büyütmeli Neyi büyütürsen, o hayatını kaplamaya başlar ne ki hayatını kaplar sen artık ona dönüşürsün. En iyiye dönüşmek için bırak dikiz aynasını bırak ve ön cama bak..!

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Adıyaman'ın En Başarılı Belediyesi Sizce Hangisi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA