Yaman Haber ® - Haberi kaynağından takip edin
HV
25 MAYIS Çarşamba 16:57

Adıyaman ve Kar

Yakup Tosun
Yakup Tosun
Giriş Tarihi : 23-01-2022 13:12

Yirmi yıldır özlemle, hasretle beklenen kar yağdı. Çocuklar şen bir bayram havasıdır eğleniyor. Büyükler mutlu idiler ilk bir iki saat sonrası, sonrası mı? İsyan, isyan, isyan.
     Bazı şeylere siyasi ve ideolojik olarak bakmamak gerek, daha geniş bir çerçeveden bakabilmek gerek. Birşeyleri eleştirirken detayları bilmek veya puzzlenin parçalarını yerli yerinde yerleştirebilmek gerek. Aksi takdir de söylemler sadece karalamadan ibaret olur ki, bu da şehrimizin bir gerçeği malesef. Hadi Adıyaman ve Kar meselesini beraber ele alalım.
    Tam iki gün önceden sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından bütün bir şehir sürekli uyarıldı. (Ayağınızı denk atın) Şiddetli kar geliyor diye. Peki ne oldu? Vatandaş herzaman ki gibi salladı ve farazi bir söylem ile ‘amann adıyamana kar yağmaz, yağsa da ertesi gün erir biter,’ dedi. Peki günlerce uyarı veren kurum ve yöneticiler ne dedi? Onlarda klasik söylemi tekrarladılar malesef ki, sonuç ilk anlarda tam bir esaret oldu. Oysa ki vatandaş farazi olarak tahmin yürüte bilir ama devlet farazi olarak düşünemez. Devlet öngörüler karşısında gerekli hertürlü tedbiri en üst seviye de almak zorunda. Almaz ise sonuç erken müdahale ve teşhiste geçikir ki, geçikti. Sonrası toparlandı mı? Hadi detaylarla beraber ona bakalım. 
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Yazdıklarım tamamen kendi gözlem ve yorumlarımdır. Hiç bir kurumumuzu ve yöneticimizi zan altında bırakmak gibi bir gayem yok. Şehrim konusunda gözlemlediğim eksikleri dile getirmekten öte bir düşüncem yok. (Bu ara sıkca bu uyarıyı vermek zorunda kalıyorum, neden acep ;)
Kar’ın ilk düştüğü saatler de kimsenin beklemediği yoğunlukla aralıksız yağan kar bir anda şehri beyaza bürüdü. Hem havanın kararması, hem mesai çıkışı, hem de nede olsa durur düşüncesi ile tam tedbir alınmayışı şehrin giriş ve çıkışlarını tıkadı. O esna da Adıyaman’ın tevafuken batı çıkışındaydım ve gözlerimle gördüklerimi sizlere aktarıyorum. Bildiğim kadarı ile Atatürk bulvarı Adıyaman Belediyesi değil Karayolları himayesinde olan, şehirler arası D360 karayolu olarak Elazığ Karayolları Bölge Müdürlüğü himayesin de yani karayolları Adıyaman 87. Şube şefliğinin ilgi alanı. Aynı zaman da beşpınar mevkii de keza karayolları himayesinde. Şimdi puzzleye başlayalım.
Sosyal medya da oluşturulan algı Adıyaman Belediyesi kar konusunda sınıfta kaldı, zamanında müdahale olmadı, başkan hakkında ileri geri söylemler vs. Vs. Vatandaş olarak bu konuda nacizene yorumum.
Kar düştü ve Adıyaman belediyesi kendi sorumluluk alanı olan çevre yolları ve şehrin sinir damarlarına müdahale etmek yerine, karayollarının eksik kaldığı hatta olmadığı, insanların mahsur kaldığı batı çıkışı eğri çayı köpründe yol açmaya çalışmasıydı. Karın en şidetli ve acil müdahale gerektirdiği saatte başkanın köprüde mahsur kalanların imdadına yetişmesi ve sonrasında beş pınar mevkiine müdahale etmesi, kendi sorumluluğu olan şehir merkezini ihmal etmesi aslında yaşanılan sıkıntının ana nedeni fikrimce. Gece yarısına belki de sabahın ilk saatlerine kadar karayollarının himayesinde ki bölgelere adıyaman belediyesi olarak ekiplerini yöneltmek belki de sabahı esarete mahkum bir şehir oluşmasını sağladı. Ekip derken oraya da değinmek istiyorum. 
Başta belirttiğim gibi, vatandaş farazi düşüne bilir ama devlet öngörülere uyarak tedbiri en üst seviyede almak zorundadır diye. Karın ilk saatlerinde başkan sahada çakışırken yanında fen işleri müdürü ve Bilgi işlem müdürü dışında bir kaç belediye personeli dışında kimsenin olmaması aslında önceden ciddi olarak hazırlanmış bir ekip ve kordinasyon çalışmasının olmaması sanırım. İkinci gün ki başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin toplu olarak sahaya inmesi bir nebze gecenin açığını kapamaya çalışmış olsa da geç gelen teşhis müdahalesi şehrin birçok yerini aslında felç etti. Tabi bunun yanında belediye de tecrübeli yöneticilerin ilk anda başkanın yanında saha da olmaması da kurumsal sorumluluğun ne kadar alt seviyede olduğunun da göstergesi. 
Herşeye rağmen, Başkan Doktor çok zekice hareket ederek kiralama yöntemi ile araç filosunu genişletip, tüm birim müdürlerine mahalleler taksim edip olaya aslolan mesleği olan cerrahlık titizliği ile ani bir şok uygulamış ve şehrin her bir yerine araç girip-çıkabilir duruma getirmiştir. Mesleğim gereği tüm şehri gezen biri olarak bunu gördüm. Yeterli mi? Tabi ki değil ama kar şehri değiliz. Kurumsal sorumlulukta zayıfız. Öngörülü değik, faraziler ile yol alan bir yapıdayız. 
Herşeye rağmen ilk anda bir şok dalgası yemiş olsa da sonrasında toparlamak için canla başla sahada bir kaç yöneticisi ile çalışan bir Başkana sahip adıyaman. Süreci çok iyi yönete bilmiş ve daha kötü olabilecekken ani müdahalelerle şehre nefes aldırmıştır.
Temennim, karayolları sorununu milletvekilerimizin çözmesi ve adıyaman belediyesinin ivedilikle şehir merkezini kardan temizlemesidir.

Tüm uyarılar pazar sabahını göstermekte faraziyi bırakıp, tecrübe ve öngörüyü kazanmış bir şehir yönetimi inşAllah bu defa erken teşhis ve müdahale ile şehrin felç geçirmesine mani olur.

Nezaman adam oluruz
“Bizlere emanet edileni, kimlere emanet ettiğimizi idrak ettiğimiz zaman.”

YORUMLAR