Rukiye Taş
Rukiye Taş
Giriş Tarihi : 01-09-2019 01:07

Anne Beni Gıgıklasana

ANNE BENİ GIDIKLASANA

Evimizin neşesi gönlümüzün huzurudur çocuklarımız.

Daha anne rahmine düşmeden başlar sevgileri, hasretleri. Annelik içgüdüseldir çünkü. Tadını almamışken henüz gül kokulu yavrunun, hayallerini kurarsın geleceğini aydınlatırsın çocuklarınla. Tadına vardığın gün ise gülmeler, ağlamalar karışır. Kanın daha hızlı akar, kalbin daha hızlı çarpar. İlk dokunuş, ilk koklayış. Ömründe her şeyi unutursun da o ilk anı unutamazsın. Kaç yaşında olursan ol anne olmuşsun artık. On beşinde ve ya otuz beşinde, bir olgunluk sarıverir seni. Aç mı acaba, ağrıyan bir yeri var mı, gece gündüz uykusunda kontrol edersin nefes alıyor mu diye… Ne kadar yazılabilecekse o kadar yazılır ve eksik kalır anne sevgisi.

Hele bir de baba sevgisi var ki tadına doyum olmaz. Her bakışı her dokunuşu her sözü çocuğun kişiliğini oluşturur.

Çocuk da başka hiçbir şeyde alamaz anne-baba sevgisinden aldığı hazzı ve gücü. Günlerce oynasın arkadaşlarıyla oyunlar “ anne beni gıdıklasana” oyunun tadını alamazlar hiçbir zaman.

Enfal Suresi 28. Ayette de Cenab-ı Allah buyuruyor ki “ Mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır.” Evet, çocuklarımız gerçekten imtihan. Dünyamız için, ahiretimiz için onları çok sevelim, değer verelim. Anne ve baba sevgisinden mahrum büyüyen çocukların kariyer başarısında dolaylı, mutluluğunda ise doğrudan etkili olduğu bilimsel bir gerçektir.

Düşünsenize çocukluğunda hastalandığı zaman nefesinizle, okşamanız ile öpücükleriniz ile iyileşen çocukların, bir yetişkin olduğunda canı yandığı zaman bunu sevgiyle çözebileceğini onları severken aşılamış oluyorsunuz. Bir kediyi severken yaşadığı heyecanı sizinle paylaşması, yine yetişkinlik döneminde hayvan ve bütün canlılara iyi davranmaya vesile olduğunu. Oyuncağı kırıldığı zaman yaşadığı üzüntüyü sizinle paylaşması ileriki dönemde özellikle de ergenlik döneminde yanlış insanlardan medet umup kötü yollara gitmeyi engeller, bu sıkıntıları sizinle paylaşmayı ister çocuklarımız.

Kendimiz için, çocuklarımız için, geleceğimiz ve toplumumuzun kalkınması için çocuklarımızı çok ama çok sevelim ve her istediklerinde “gıdıklamaca” oynayalım.

Rukiye TAŞ

 

@
Rukiye Taş

Rukiye Taş

DİĞER YAZILARI Anne Beni Gıgıklasana 01-09-2019 01:07
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Adıyaman'ın En Başarılı Belediyesi Sizce Hangisi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA