Elif Ilgıt Büyükşahin
Elif Ilgıt Büyükşahin
Giriş Tarihi : 08-09-2019 12:41

Kendini Bulabilmek

“Aptal insanlar, hayal ettikleri şeyin kendilerinde değil, başka bir yerde olduğunu hayal ederler.”

 Henry Thoreau 
 
 ***
 
İnsanın düşünceleri bir dünyadır, ve aslında tüm mesele düşüncelerin içinde doğru olanı bulabilmektir. Toplumun oluşturduğu kalıplar ve uymamız gereken kurallar bizi düşünmememiz için evcilleştirir. 
Aslında bu yapılan her bireyin yaptığı ve farkında olmadan insanları etkisi altına almasıdır. 
 Bu tutum insanların düşünmesine en büyük engellerden biri olmakla birlikte, yaşamlarının sahibi insanların görüşü haline gelir. Okuduğu kitaplara, dinlediği yüzlerce insana rağmen bir başkasının tesiri altında kalmamak adına özgünce düşünebilmeli insan. Doğrucu düşünmekse sadece kendimizi bulabilmekle olabilir. Bir başkasından bilgi dilenmekle değil. Bu noktada toplumumuzla , çevremizle doğru bir iletişim kurmalı ve gereğinden fazla düşüncelerimizi istila etmelerine izin vermemeliyiz. 
 Nitekim bir bilim insanının ifade ettiği gibi, toplumun içinde normal şartlarda yaşayan bir insanın bilgisinin yarısından fazlası bir başkasından aldığı bilgilerdir ve bu bilgilerin yalnızca üçte biri doğrudur. 
 Bilge görünmekten haz alan insan içinse yanlış bilgi aktarmak doğru bile sayılabilir. Yanlış bilgi ve bir başkasından çalınan düşünce benliğe giden yolda geri adım olarak adlandırılır. 
 
 İnsan zihni kendini tanımak, anlamak ve asıl doğru olanı bulmak ister. Kendi görüşlerinin doğruluğuna insanları inandırmak isteyen insanlar varken, oluşan düşünce kaosunun içinde kendimizi anlayabilmek ne kadar zor olsada, insanın ufku sınırsızdır. Her insan doğru olduğunu düşündüğü düşüncesini kanıtlamaya ve inandırmaya isteklidir.
  Öğrenebilme kabileyetine sahibiz ve henüz bunun sınırı yahut sınırsızlığı tespit edilemedi. İletişimin dahi sorunlu olduğu günlerden bilgiye erişimin kolay olduğu bu günlere gelebildik. 
Benliği yetersiz insan bilge olduğu düşünülen insanların içinde kaybolur, bize ait henüz olgunlaşmadan yok olan bir çok düşünce vardır. 
Doğruluğu yahut yanlışlığı kanıtlanamadan gömülen düşünceler. 
Bunun tekrarlanmaması yahut hiç olmaması için en fazla benliğe ve benliğin doğruluğuna inanılmalıdır. 
 
Dünyada durmadan aradığımız huzur bir başka kitapta yahut bir başka insanda değil, 
kendi dünyamızda.
 Yalnızca bir insan bir dünyaya eştir. 
 Asıl gerçek insanın kendinde gizli,insan bitmeyen tükenmeyen zihine sahip bir varlıktır. Kendini yüksek düşünce ile bulabilmelidir ve yüksek düşünce ancak kişiliğini doğru analizleme ile olabilir.
 
 
Heykel, Zenos Frudakis ; Kalıplardan Çıkmak
Müzik, Christen Kwame ; Destroy Me 
Kitap, Franz Kafka ; Bir Açlık Sanatçısı
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Adıyaman'ın En Başarılı Belediyesi Sizce Hangisi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA