Başkan Coşkun, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, "DEM Parti İl Yönetimi olarak bugün Adıyaman Merkez'de esnaf ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Herkesin temel gündemi ekonomi. Uzun zamandır yapılan yanlış ekonomik politikaların cezasını maalesef yoksul emekçi halkımız ödüyor. Birileri saraylarında, yalılarında, villalarında şatafat ve lüks içinde yaşarken, tüm yanlış politikaların cezasını maalesef yoksul, emekçi halkımız yüklenmiş durumda" dedi.

Ekonomik sorunların gündemde olduğunu belirten Coşkun, "Gündemimiz biliyorsunuz emeklilerin ve asgari ücretle çalışan işçilerin geçinememesi. Hatta şu an memurlar bile geçinmekte zorlanıyor. Temmuz ayında asgari ücrete ve emeklilere bir zam gündemi oldu, konuşuldu. Ancak AKP iktidarı tarafından bu tarihte karşılanmadı. Bir an önce ara zamların gerçekleşmesi gerekiyor. Emekliler ve asgari ücretliler bu rakamlar üzerinden, 10 bin lira ya da 17 bin lira üzerinden geçinmesi mümkün değil" diye konuştu.

"Bu rakamlarla geçinin"

Başkan Coşkun, kira fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekerek, "Adıyaman genelinde bile artık ev kiraları 15 bin - 20 bin civarındayken emeklilerin ve asgari ücretlilerin bu rakamlara geçinmesi mümkün değil. Buradan AKP iktidarına sesleniyoruz. Eğer 10 bin lira ya da 17 bin lirayla geçiniliyorsa sizlerin de bunlara örnek olmanız gerekiyor. Bir ay boyunca gelin, siz bu rakamlara geçinin. Bu taleplerimizden emin olun vazgeçeceğiz. Bir an önce emeklilerimize ve asgari ücretle çalışan işçilerimize ara zam yapılmasını talep ediyoruz. Zaten yıllardır büyük sıkıntı içinde yaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Coşkun, "Bir zamanlar biliyorsunuz 'faiz sebep, enflasyon sonuç' diyordunuz. Faizleri düşürdünüz, şu an faizleri arttırdınız. Peki, yaptığınız yanlış politikaların cezasını kim yükleniyor? Halk. Bunu göz önüne almanız gerekiyor. Halkın taleplerine artık gözlerinizi kapatmamanız, kulaklarınızı tıkamamanız gerekiyor. Halkın taleplerine cevap verin. Halkın talepleri doğrultusunda emeklilere ve asgari ücretlilere ara zammı yapın" dedi.

"DEM Parti çatısı altına bekliyoruz"

Deprem bölgesindeki zor koşullara da değinen Başkan Coşkun, "Özellikle deprem bölgesinde halkımız çok zor koşullarda yaşıyor. Kira fiyatları fahiş duruma gelmiş. Biz her zaman sizin yanınızdayız. Sizin taleplerinizin yerine gelmesi için de DEM Parti’nin güçlenmesi gerekiyor. Sizleri de DEM Parti’nin çatısı altına bekliyoruz. Hep beraber daha özgür, daha aydınlık ve ekonomik olarak da daha iyi günleri sağlayacağız. DEM Parti’ye desteklerinizi bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA