Adıyaman’da, 6 Şubat'taki depremlerde tek kafile olarak gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) voleybol turnuvası sporcularının yer aldığı ve 72 kişinin hayatını kaybettiği depremde rezervasyon sonunu yaşanınca ayrı otelde kalan sporculardan bazılarını Park Otel'in sahibi İsmail Dimez'in engellemesi, onların hikayesinin farklı yazılmasına sebep oldu.
Geçtiğimiz yıl ilk kez, KKTC’de ortaokullar arası voleybol turnuvasında şampiyon olan okulun yanı sıra kontenjan açıldığı için ikinci olan okul takımının da Türkiye’deki şampiyonaya katılmasına imkan tanınmıştı.
Şampiyon olan Gazimağusa Türk Maarif Koleji erkek voleybol takımının ardından KKTC ikincisi olan Gazimağusa Canbulat Özgürlük Ortaokulu da 2 öğretmen eşliğinde 14 öğrencisiyle Adıyaman’ın yolunu tutmuştu.
Tek bir kafile olarak yola çıktılar. Hep birlikte aynı otelde konaklayacaklardı. Ancak İsias Otel’de rezervasyon konusunda pürüz yaşanması üzerine Canbulat kafilesi 5 dakika mesafedeki Park Otel’e gönderildi.
Bir gün sonra İsias Otel’de boşluk oldu ancak hem iki otelin yakın oluşu hem öğrencilerin düzeninin bozulmaması hem de Park Otel sahibi İsmail Dimez’in kafileyi bırakmak istememesi, onların hikayesinin farklı yazılmasına sebep oldu.
O gece 35 canı KKTC’den koparan ilk deprem yaşandı. İsias Otel yerle bir olurken, Park Otel ise ayakta kaldı.
16 kişilik kafile bir gün sonra adaya dönerken, geride çok acı hatıralar ve bir daha asla göremeyecekleri arkadaşlarını bıraktılar…
My Kibris.com ve Perre Haber Ajansı muhabirleri, İsias davasının ikinci duruşmasına bir gün kala, Adıyaman’da Park Otel’i ziyaret etti. Otel sahibi ve aynı zamanda emekli bir öğretmen olan İsmail Dimez’den o gün neler yaşandığı dinledi.
"Park Otel hala ayakta"
İkinci kafile öğrencilerin, rezervasyon sorunu nedeniyle misafir edildiği Park Otel, ikinci depremde, yanındaki binanın üzerine devrilmesine rağmen, yine de ayakta kalmayı başarmış. İsmail Dimez, Bürokratik işlemlerin bitmesi ve zarar gören dış ve iç kaplamaların yenilenmesinin ardından otelini yeniden faaliyete geçirmeyi hedefliyor.
"Çocuklar eşyalarını alıp çıkıyorlardı. ‘Burada kalmak istiyor musunuz?’ diye sorunca ‘Evet’ dediler, ‘Ben de o zaman hadi yukarı çıkın.’ Dedim" diyerek, o gece bilmeden adeta kafilenin kaderini değiştiren İsmail Dimez, gözleri yaşararak, İsias’taki ve Adıyaman’daki kayıpları andı.
Uykudan uyanır uyanmaz kendilerini dışarı atan kafiledeki öğrencilerden bazılarının valizleri ise hala otelde…
Meslektaşı Nazan Müezzinoğlu ile birlikte Canbulat Özgürlük Ortaokulu kafilesinin başında Adıyaman’a giden beden eğitimi öğretmeni Ali Osman Nurettin de KKTC’den yola çıktıkları andan adaya dönene kadar yaşadıklarını MYK Haber’e anlattı. “Deprem, en son akla gelecek şeydi belki de biz bunu yaşadık.” diyen Nurettin, İsias Otel’de yitirdikleri öğretmen arkadaşları ve öğrenciler için hissettikleri büyük acıyı da paylaştı.
 

Kaynak : PHA